Geçmiş

Chipita, tuzlu yiyecekler üreten ve bunları pazarlayan bir şirket olarak 1973 yılında Yunanistan'da kurulmuştur. Ana ürünlerimiz o zamanlar ekstra peynir aromalı mısır atıştırmalıklardı ve ürünlerimizi akabinde, 1988 yılından itibaren patates cipsi takip etti. 1991’de piyasa, ayrı ayrı paketlenmiş ve fırınlanmış uzun raf ömrüyle 7DAYS kruvasanlarıyla ve hemen sonrasında 7DAYS mini kruvasanlarıyla tanıştı.

Birkaç yıl sonra 1995’te çığır açıcı, tuzlu Bake Rolls ürünlerimiz hızla tüketicilerin favorisi haline gelmeyi başararak piyasaya çıktı.

Aynı zamanlarda, Chipita gerek kendi iştiraklerini kurarak gerekse de büyük uluslararası ya da güçlü yerel firmalar ile stratejik ortaklıklar içine girerek, bugün hala ayakta duran uluslararası bir şirket olarak kendi temellerini atmaya başlamıştır.

Böylelikle Chipita; Bulgaristan’ın ardından Polonya, Romanya, Rusya ve Suudi Arabistan’da ve son zamanlarda Türkiye, Malezya, Meksika, Hindistan ve Slovakya’da (2020) üretim tesisleri kurarak 1996’ten beri Yunanistan dışında faaliyet göstermektedir. Bu dönemden bu yana Chipita aynı zamanda 11 ülkede ticari ofisler açmıştır: Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, Sırbistan, Slovakya, Hırvatistan, Balık ülkeleri, Gürcistan, Ukrayna, Belarus ve Birleşik Krallık. 

Chipita, şu anda uluslararası anlamda kruvasan ve benzeri hamur işi ürünleri, ekmek tabanlı fırınlanmış atıştırmalıklar (fırınlanmış halkalar) ve diğer ürünler şeklindeki 3 ana ürün grubunda mevcuttur.

11 farklı ülkede 14 üretim tesisinde üretilen ürünlerimiz, doğrudan veya stratejik ortaklıklar yoluyla, toplamda 56 ülkede tüketicilerle buluşturulmaktadır.